Karvinský deník: V Horní Suché se slavilo

04.10.2016 20:07

U příležitosti oslav 85. výročí založení fotbalu v Horní Suché uspořádal fotbalový oddíl TJ Depos minulou středu Fotbalový den.

Jeho vyvrcholením bylo utkání mezi domácím družstvem TJ Depos Horní Suchá a starou gardou Sparty Praha.

„Domluvili jsme to přes našeho slavného odchovance Míru Baranka, který ale bohužel nepřijel, neboť Spartu čekal ve čtvrtek zápas Evropské ligy s Interem Milán," připomněl povinnosti Baranka u A-týmu Sparty dlouholetý funkcionář klubu Jiří Bebenek.

Právě se jménem rodinného klanu Bebenků je klub ze Suché spjat. Spoluzakladatel klubu Oskar Bebenek se dlouhá léta staral o chod fotbalového klubu
a do práce zapojil i své dva syny Jaromíra a Jiřího. „Všichni tři vlastně stáli u jakého restartu klubu po jeho spojení s Baníkem Havířov v devadesátých letech a následném odtržení. Dali dohromady ekonomiku, účetnictví a hlavně A-tým, který se de facto rozpadl. Za těch zhruba dvacet let ušel náš klub kus cesty, momentálně hrajeme I.B třídu a rádi bychom se posunuli výš," konstatoval předseda klubu z Horní Suché Ivan Marini.

Velkým vkladem hornosušského klubu je mládež, se kterou místní trenéři příkladně pracují. Provinční klub má momentálně
v krajských soutěžích žactvo
i dorost a ještě stačí svými odchovanci zásobovat okolní kluby, kupříkladu Karvinou. „V ligových soutěžích mládeže tam máme pět chlapců, další dva jsou členy krajské akademie, která
v Karviné funguje. Na práci s mládeží můžeme být pyšní," ujišťuje zkušený funkcionář Marini.

Ale i první tým si v krajské soutěži nevede vůbec špatně. Tým trenérů Jaromíra Bebenka
a Miroslava Zedníka sice v neděli prohrál v Jablunkově, ale jinak odstartoval sezonu na výbornou a právem si může činit ambice na postup do I.A třídy, která by obci slušela. Vždyť hornosušský fotbal pamatuje i lepší časy - divizní. „V rámci těch oslav by to bylo pěkné, ale necháváme tomu volný průběh," usmívá se Marini.

Středeční Fotbalový den se jinak v Suché vydařil. Na legendární hráče Sparty jako jsou Jaromír Blažek, Jiří Novotný, Michal Pospíšil, Marek Kincl, Václav Koloušek, Luděk Zelenka, Marek Trval a další, a také na domácí zasloužilé borce Deposu bylo zvědavo přes šest stovek diváků.

Starosta obce Horní Suchá Jan Lipner během programu poděkoval bývalému i současnému vedení fotbalového oddílu a Tělovýchovné jednotě. „Lidé se tady starají o fotbal s velkou obětavostí, a to v časech dobrých i zlých. Jsem rád, že fotbal v Horní Suché opět vzkvétá. Když si vzpomenu, jak jsme přišli v divokém počátku devadesátých let nešťastnou privatizací a sloučením s Baníkem Havířov o divizní soutěž, kterou jsme hráli dvacet let, o to více mě těší současná finanční i sportovní kondice klubu," konstatoval Lipner.

TJ Depos Horní Suchá - AC Sparta Praha stará garda 3:6 (1:2)

Branky: Juranek, Čermák, Pavlík - Koloušek 2, Kincl, Stracený, Trval, Michal Pospíšil. Rozhodčí: Dytko - Dytková, Pietrasz. Diváci: 650

Horní Suchá: Tvardík, Lincer - Kaleta, Čermák, Hradil, Kubjat, Zedník, Fluss, Bebenek P., Zima, Szotkowski, Pócoš, Nový, Pavlík, Juranek, Příborský, Baranek, Petík. Trenér: Bebenek Jaromír

Sparta Praha: Blažek Jaromír - Jeslínek Jiří, Bažant Aleš, Novotný Jiří, Stracený Luděk - Pospíšil Michal, Blaha Lubomír, Zelenka Lukáš, Koloušek Václav - Trval Marek, Kincl Marek. Trenér: Bartoň Jaroslav