Fotbalisté TJ Depos Horní Suchá zakončili podzimní sezónu

14.11.2015 21:19

Podzimní část soutěžního ročníku 2015/2016 absolvovali všechny věkové kategorie fotbalistů TJ Depos Horní Suchá. Ve většině případů s dobrými výsledky, když největší radost dělají momentálně starší žáci, kteří po podzimu vedou svou soutěž, a na jaře tak budou bojovat o postup do krajského přeboru.

Přes léto před začátkem podzimního soutěžního ročníku muselo vedení TJ Depos řešit dvě novinky, jejichž splnění bylo nezbytné pro působení mužstev v soutěžích. První novinkou ve všech soutěžích, kterou chystala Fotbalová asociace ČR (FAČR) pod názvem Fotbalová (r)evoluce je že veškerá fotbalová administrativa je vedena elektronicky online na webu is.fotbal.cz. Podmínkou pro všechny fotbalové kluby v České republice bylo zřízení internetového připojení a zakoupení PC, tak aby bylo možno mimo jiné vyplnit zápis o utkání přímo na hřišti online. Cílem této je urychlení jednotlivých administrativních procesů a minimalizace byrokracie v českém fotbale. Druhou novinkou je povinnost klubů hrajících krajské soutěže mužů, tedy i 1. B tříd, jež hrají naši muži, natáčet mistrovské zápasy na video, aby záznam z utkání byl v případě potřeby krajskému fotbalovému svazu kdykoliv k dispozici. Na obě tyto akce se vedení fotbalového oddílu řádně připravili, zakoupili tak nový notebook a kameru se stativem, na kterou všechna mistrovská utkání natáčejí. Natočené utkání tak mohou trenéři i hráči použít k rozboru jednotlivých utkání.

Jednotlivá družstva si v podzimní části soutěžního ročníku 2015/2016 vedli takto:

Tým mužů od léta vede staronový trenér Jaromír Bebenek, který muže vedl již v letech 2001 až 2009, a zažil s družstvem mužů 2 postupy, v roce 2003 z okresního přeboru do 1. B třídy a v roce 2008 z 1. B do 1. A třídy moravskoslezské krajské soutěže. Dosavadní trenér Mirek Zedník u mužstva zůstal jako asistent trenéra. Muži skončili v 1. B třídě skupiny C na 8. místě se 17-ti body a skórem 31 vstřelených a 25 obdržených branek. Toto umístění a bodový zisk je jistě zklamáním jak pro fanoušky, tak hráče i trenéry. Špatný start do soutěže, způsobený zejména nízkou tréninkovou účastí v letním přípravném období, se v průběhu soutěže podařilo vylepšit a největší radost tak jistě udělaly výhry 9:0 na domácím hřišti s Hnojníkem a 6:1 se Slovanem Orlová. Naopak prohra 1:6 v Dobré je černou kaňkou. Trenér Jaromír Bebenek podzim hodnotí takto: „podzim nám výsledkově rozhodně nevyšel, mužstvo se dávalo dohromady až v průběhy rozehrané soutěže, a to se projevilo na výsledcích. Hráči podávali nevyrovnané výkony, což bych přičetl hlavně tomu, že v podstatě v žádném utkání nebylo mužstvo kompletní. Většina kluků chodí na 12-ti hodinové směny, a to je limituje jak v účasti na tréninku, tak i v mistrovských utkáních. Na utkání v Dobré nám chyběla dokonce celá obranná čtveřice, tam jsme museli hodně improvizovat a výsledek tomu odpovídá.“ Dle vyjádření trenéra budou muži chtít v zimním přípravném období zejména dobře potrénovat a družstvo zkvalitnit především v obranné fázi. Nejlepšími střelci na podzim byli útočníci Daniel Juranek s 8 a Martin Mikulec se 7 vstřelenými brankami. Za zmínku stojí i hattrick Petra Příborského v posledním utkání se Slovanem Orlová, kterého dosáhl za pouhých 7 minut od 80. do 87. minuty utkání.

Dorostenci vedení trenéry Markem Szelongem, Tomášem Koneszem a vedoucím Romanem Rašem vyhlásili před sezónou jasný cíl - postup z okresního přeboru do krajské soutěže. Po podzimní části soutěže jsou dorostenci však až na druhém místě tabulky, které postup do krajské soutěže nezaručuje. Na vedoucí mužstvo SK Dětmarovice ztrácejí pouze 3 body, které je možné v jarních odvetných utkáních dohnat. Trenér Tomáš Konesz se vyjádřil takto: „já osobně jsem s našimi výsledky nespokojený, prohráli jsme sice jen dvakrát, ale vždy to bylo se soupeřem, se kterým bojujeme o postup. Pro jarní část soutěže se bude snažit kluky připravit tak, abychom se nakonec mohli radovat z postupu.“ Dorostenci na podzim získali 24 bodů, když 8 krát vyhráli a 2 krát byli poraženi. Nejlepšími střelci byli s 9 brankami Jan Chromík a se 7 vstřelenými brankami brankář, který momentálně vypomáhá v útoku Daniel Růža. Pozitivem v družstvu dorostu je fakt, že v létě přešlo k dorostu ze starších žáků hodně mladých hráčů, a většina z nich do družstva okamžitě zapadli a podávají kvalitní výkony, navíc je v nich veliký potenciál pro další zlepšování, tak aby v budoucnu mohli stejným způsobem doplnit družstvo mužů.

Starší žáky vedou zkušení trenéři Pavol Sýkora, Patrik Goj a vedoucím družstva je Tomáš Pietrasz. Toto družstvo vede po podzimní části krajskou soutěž starších žáků, když získali 30 bodů při skóre 65 vstřelených a 14 obdržených branek. Kluci dokázali 10 utkání vyhrát, poraženi byli až v posledním podzimním utkání na hřišti Horního Žukova. Trenér Partik Goj je po podzimu velice spokojen, avšak se zdviženým prstem dodává: „1. místo v soutěži je sice krásné, nás však čeká s našimi kluky pořád spousta práce, práce a práce, tak abychom z kluků dokázali využít potenciál, který v klucích dřímá a vychovat z nich opravdu dobré hráče i kvalitní lidi.“  Trenér Goj dále dodal: „začíná se nám zúročovat naše úsilí, které jsme do výchovy mladých hráčů vložili. V roce 2007 jsme tuto výchovu započali založením přípravek. Kluci, kteří dnes hrají ve starších žácích, těmito přípravkami prošli od jejich počátků, a je vidět že jsme se tehdy vydali správnou cestou.“ Nutno dodat, že hodně mladých hráčů, kteří začali podnikat první fotbalové krůčky v naší přípravce, dnes nepůsobí jen v Horní Suché, ale svůj talent rozvíjí například v Karviné, kde hrají nejvyšší žákovské ligy. Nejlepším střelcem starších žáků byl s 21 vstřelenými brankami Jakub Vrabel, 10 branek vstřelil Patrik Goryl a 9 gólů dal Tomáš Nový.

Mladší žáky trénuje od léta zkušený mládežnický trenér a bývalý brankář mužů v „divizních hornosušských časech“ v 70. a 80. letech Petr Válek, vedoucím mužstva je Bronislav Kotula. Družstvo vedené těmito trenéry skončilo na velmi dobrém 4. místě krajské soutěže, když získali 23 bodů, v 7 utkáních vyhráli, 2 krát remizovali a 2 krát prohráli. Nejlepšími střelci byli s 11 brankami Adam Iwanuszek s 9 Štěpán Antl a se 6 vstřelenými brankami Jan Szymurda.

Družstva starších a mladších přípravek vede v okresním přeboru přípravek pedagog a trenér Mgr. Gustav Dytko se svou dcerou Šárkou Dytkovou. I toto trenérské duo je zárukou, že děti z přípravek jsou v opravdu erudovaných rukou. Podle nařízení FAČR se výsledky zápasů přípravek nezveřejňují. Prozradit však můžeme, že děti ze starší i mladší přípravky se pohybují zhruba uprostřed tabulky svých soutěží. A nutno dodat, že hráči hornosušských přípravek jsou věkově mladší než jejich soupeři. Nejlepšími střelci mladší přípravky jsou s 25 vstřelenými brankami David Surma a 20 gólů dal Dominik Zajac. V družstvu starší přípravky je to s 12 brankami Šimon Krygel, 9 gólů dal David Surma a 7 branek Jakub Blaho. U družstev přípravek je však prioritou nad výsledky osvojení pohybové kultury, vštěpení fotbalových základů a příprava mladých hráčů pro družstva žáků.

Fotbalovou školičku trénují Marek Szelong a donedávna hráč mužů Tomáš Zájelský, který hráčskou kariéru ukončil pro zranění. Děti z fotbalové školičky, kde začínají děti od 5 let věku, jsou učeny základům pohybu, disciplíny a jednoduchých úkonů s míčem. Tyto děti nehrají žádnou soutěž, pouze trénují, aby byli časem připraveni pro družstva přípravek.

V zimním přípravném období budou všechna mládežnická družstva trénovat v halách a tělocvičnách v Horní Suché a blízkém okolí. Všechna mládežnická družstva od dorostu až po mladší přípravku jsou přihlášeny na sérii halových turnajů zimní ligy.

Na závěr se sluší poděkovat všem zainteresovaným osobám, kteří se podílejí na chodu fotbalového klubu, od rodičů přes trenéry, správci hřiště, sponzorům, předsedovi a sekretáři fotbalového oddílu a zejména vedení obce Horní Suchá. Díky Vaší práci a pomoci lze udržet fotbalový klub TJ Depos Horní Suchá na dobré úrovni a dává možnost rozvoje a vyplnění volného času velkému množství mladých sportovců. Děkujeme!